Transxəzər beynəlxalq nəqliyyat marşrutunun inkişafının əhəmiyyəti
Qaydar Abdikerimov, "Transxəzər beynəlxalq nəqliyyat marşrutu" Beynəlxalq Assosiasiyasının baş katibi
Azərbaycan Transxəzər beynəlxalq nəqliyyat marşrutunun (TBNM) əsas ölkələrindən biridir və bu dəhliz Azərbaycan olmadan mövcud ola bilməz.
Nəqliyyat-logistika xidmətləri bazarının iştirakçılarının TBNM-nin fəaliyyəti ilə bağlı fikirləri bizim üçün vacibdir və iyunun 2-də Bakıda keçirilən birinci Xəzər nəqliyyat-logistika forumu çox faydalıdır.
Belə beynəlxalq forum daha tez-tez və müntəzəm olaraq keçirilməlidir.
Bakıdakı görüşün formatı təcrübəli mütəxəssislərə və gənc kadrlara, məmurlara və özəl sektor nümayəndələrinə fikir bildirməyə imkan verdi.
Azərbaycan Prezidentinin TBNM-nin inkişafının vacibliyini başa düşməsi, bu layihəyə böyük diqqət yetirməsi və tələb olunan tədbirlərin həyata keçirilməsi ilə bağlı hökumətə müvafiq göstərişlər verməsi də böyük əhəmiyyət kəsb edir.
TBNM-nin səmərəli işləməsi üçün bütün lazımi məsələləri addım-addım həll edirik, lakin proses sürətləndirilməlidir.
İnfrastrukturun (limanlar, dəmir yolu) inkişafı, Xəzərin suyunun azalması, dəmir yolu nəqliyyatı vasitələri, rəqəmsallaşma, informasiya sistemlərinin inteqrasiyası, hüquqi aspektlər ilə bağlı məsələlər var.
Canlı görüşlər aktual problemlərin həllində irəliləyiş əldə etməyə kömək edir və TBNM layihəsi çox fəal inkişaf edir.

The importance of developing the Trans-Caspian international transport route
Gaidar Abdikerimov, Secretary General of the International Association of the Trans-Caspian International Transport Route
Azerbaijan is one of the key countries of the Trans-Caspian International Transport Route (TITR), and this corridor cannot exist without Azerbaijan.
The opinion of the transport and logistics market participants on the functioning of the TITR is important to us, which is why the first Caspian Transport and Logistics Forum held in Baku on June 2 was very valuable.
Such an international forum should be convened more often and regularly.
The format of the Baku meeting allowed to present the views of experienced specialists and young professionals, officials, and representatives of the private sector.
It is also of paramount importance that the President of Azerbaijan understands the importance of the development of TITR, devotes great attention to the project, and gives appropriate instructions to the government to implement the required measures.
We are addressing all the necessary issues for the effective functioning of TITR step by step, but the process needs to be accelerated.
There are issues with infrastructure development (ports, railways), the shallowing of the Caspian Sea, rolling stock, digitalization, integration of information systems, and legal aspects.