Hər cür tədbir üçün ideal məkan
Bu gün Bakı Konqres Mərkəzi miqyasına və texnoloji təchizatına görə regionun aparıcı tədbirlərinin keçirildiyi məkanlardan biridir. Mərkəzin fərqləndirici xüsusiyyətləri hansılardır?
Tanınmış Avstriya memarlıq bürosu "Coop Himmelb(l)au" tərəfindən layihələndirilmiş Bakı Konqres Mərkəzi Azərbaycan paytaxtının mühüm ticarət limanı, sənaye və turizm şəhəri kimi perspektivli gələcəyini əks etdirir.
Müxtəlif miqyaslı və formatlı beynəlxalq və milli tədbirlərin aparıcı məkanlarından biri olan mərkəz yüksək səviyyəli imkanlar və fərqli atmosferin unikal birləşməsini təklif edir.
Fərqləndirici xüsusiyyətləri arasında müasir işıq və səs sistemləri, rahat quraşdırılmış tərcümə kabinələri və yüksək keyfiyyətli LED divar ilə təchiz olunmuş 3500 nəfərlik əsas auditoriya zalı var. Fırlanan oturacaqların xüsusi konfiqurasiya sistemi zalı həqiqətən fərqləndirir və eyni zamanda kamera amfiteatrından banket zalına kimi müxtəlif miqyaslarda müxtəlif tədbirlərə ev sahibliyi etmək üçün rahatlığı təmin edir.
Binanın tam mərkəzində yerləşən auditoriya zalı, ümumi tutumu 2500 oturacaq olan 17 peşəkar dizaynlı konfrans salonu arasındadır. Müasir şərait və açılan səs keçirməyən divarlarla təchiz olunmuş bu zallar daha geniş məkanlara birləşdirilə bilər.
Mərkəzin binasında ən böyük daxili monitorlardan biri (405 kv.m) yerləşir və nahar və ya təntənəli şam yeməyi üçün xüsusi atmosfer yaradan xüsusi dizayn edilmiş möhtəşəm restoran sahəsi ilə əhatə olunmuşdur.
Bu imkanlar və yeniliklər birlikdə Bakı Konqres Mərkəzini sərgilər, sammitlər, işgüzar görüşlər və irimiqyaslı konfranslar daxil olmaqla hər cür tədbirin keçirilməsi üçün ideal məkana çevirir.
Konqres Mərkəzi tədbir təşkilatçılarına və iştirakçılarına hansı unikal xidmətləri təklif edir?
Bakı Konqres Mərkəzi həqiqətən peşəkarlıq və innovasiya mərkəzidir. Əsas məqsədimiz tədbir təşkilatçılarına ən qabaqcıl imkanlarımız və müasir məkanımız vasitəsilə peşəkar dəstək göstərməkdir. Mərkəz ən son texnika və ləzzətli yemək təcrübəsini təmin edən imkanlarla tam təchiz olunmuş mətbəxi təklif edir. Çoxfunksiyalı zallarımız beynəlxalq konfranslar, seminarlar və təntənəli tədbirlər üçün universal məkandır. Bakı Konqres Mərkəzi tədbirlərin ən yaxşı təşkili və keçirilməsi üçün qabaqcıl həllər və avadanlıqları təklif edir.
Bundan əlavə, təşkilatçıların, natiqlərin və VIP qonaqların tədbirlərdən əvvəl və tədbir zamanı hazırlaşa və istirahət edə biləcəkləri 70 ofis otağını təqdim edirik. Bizim xüsusi komandamız tədbirlərin qüsursuz keçirilməsini təmin etməyə yönəlmişdir ki, bu da Bakı Konqres Mərkəzini Azərbaycanın ən yaxşı tədbir məkanına çevirir.
Konqres Mərkəzində təşkil olunan ən əhəmiyyətli işgüzar və əyləncəli tədbirlərdən hansını qeyd edə bilərsiniz? Bu tədbirlərin arasında Bakı Enerji Həftəsi necə yer tutur?
Bakı Konqres Mərkəzi hər il böyük dövlət əhəmiyyətli müxtəlif işgüzar və beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi edir. Onların arasında Mərkəzin ev sahibliyi etdiyi aşağıdakı tədbirləri xüsusi qeyd etmək istərdim: Qoşulmama Hərəkatının Sammiti, Dünya dini liderlərinin zirvə görüşü, Asiya İnkişaf Bankının 48-ci illik toplantısı, YUNESKO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin 43-cü sessiyası, 5-ci Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu, Dünya Turizm Təşkilatının İcraiyyə Şurasının 110-cu sessiyası və digərləri.
Bundan əlavə, tezliklə Bakı Enerji Forumu, YUNESKO-nun MINEPS VII Ümumdünya İdman konfransı, FİDE Dünya Kubokunun açılış mərasimi, 74-сü Beynəlxalq Astronavtika Konqresi və tezliklə elan ediləcək bir çox başqa tədbirlərə ev sahibliyi edəcəyik.
Bakı Enerji Həftəsi Bakı Konqres Mərkəzində keçirilən tədbirlər arasında əhəmiyyətli yer tutur. Enerji sektoru və enerji həllərinə həsr olunmuş beynəlxalq tədbirə həftə ərzində sənaye liderləri, ekspertlər və dövlət və kommersiya təşkilatlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən konfranslar, sərgilər, forumlar və digər tədbirlər daxildir. Bu tədbir enerji sektorunda bilik mübadiləsi, yeni texnologiyaların və həllərin nümayişi, innovasiya və əməkdaşlığın təşviqi üçün platforma rolunu oynayır. Bakı Enerji Həftəsi dünyanın hər yerindən diqqəti və marağı cəlb edir və bütün enerji sənayesində ən mühüm tədbir hesab olunur.
Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində təşkil edilən Bakı Enerji Forumu artıq uzun illərdir ki, Bakı Konqres Mərkəzində keçirilir. Sizcə, bu, Azərbaycanda keçirilən çoxsaylı beynəlxalq tədbirlər sırasında nə dərəcədə mühüm hadisədir?
Azərbaycan dünyada neft hasilatına sənaye səviyyəsində başlayan ilk regionlardan biridir. 19-cu əsrin sonlarında Bakıda (Abşeron yarımadasında) ilk
neft buruğunun ucaldılması regionda neft sənayesinin başlanğıcı oldu. 19-cu əsrin sonunda 20-ci əsrin əvvəllərində Azərbaycanda neft hasilatı bumu bütün ölkədə iqtisadi və sənaye yüksəlişinə təkan verdi. Azərbaycan tarixində əsas nailiyyətlərdən biri - ümummilli lider Heydər Əliyevin 1994-cü ildə "Əsrin müqaviləsi"ni imzalaması Xəzərdə neft və qaz yataqlarının işlənməsinin başlanğıcı oldu və Azərbaycan neftini beynəlxalq bazarlarda çox tələb olunan məhsula çevirdi. Bu əlamətdar hadisə Azərbaycanda yeni bir dövrün başlanğıcı oldu, ölkəyə əhəmiyyətli investisiyalar və qabaqcıl texnologiyalar axın etdi.
Azərbaycanın neft sənayesinin tarixi yolu bu sektorda keçirilən tədbirlərin, xüsusilə Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində keçirilən Bakı Enerji Forumunun nüfuzuna və əhəmiyyətinə böyük töhfə vermişdir.
Bakı Enerji Forumu Xəzər regionu, eləcə də daha geniş regionda enerji sənayesinin ən mötəbər və ən böyük tədbirlərindən biridir. Bakı Enerji Həftəsi (Bakı Enerji Forumu daxil olmaqla) Azərbaycanın dünya enerji arenasında əsas oyunçu kimi mövqeyinin möhkəmləndirilməsi üçün platformaya çevrilib. Bu platforma investisiyaların cəlb edilməsinə, enerji ilə əlaqəli sahələrin inkişafını stimullaşdırmağa kömək edir və iştirakçılar arasında bilik və təcrübə mübadiləsini təşviq edir.
Bakı Konqres Mərkəzində keçirilən Bakı Enerji Forumu ölkədə keçirilən beynəlxalq enerji tədbirləri kontekstində mühüm hadisədir, çünki o, daim enerji sektorunda ölkənin nüfuzunun artırılması istiqamətində işləyir. Belə əhəmiyyətli illik tədbirin keçirildiyi əsas məkan olaraq Bakı Konqres Mərkəzi gələcəkdə Bakı Enerji Forumunun yaradılması və idarə edilməsində dəyərli töhfəsini verməyə hazırdır.

Ideal venue for hosting every kind of event
Both scale- and process-wise, the Baku Convention Center is one of the leading platforms for region-wide events from the standpoint. What stands it out from competitors?
Designed by renowned Austrian architectural bureau Coop Himmelb(l)au, the Baku Convention Center reflects the promising future of the Azerbaijani capital as an important commercial port, industrial, and tourist city.
One of the leading venues for international and national events of various scales and formats, the Center offers a unique amalgamation of top-notch facilities and a distinctive atmosphere.
Among its distinguishing features is the main Auditorium Hall with seating capacity up to 3500 pax, equipped with advanced light and sound systems, convenient built-in translation booths, and a high-quality LED wall. A special rotating seat configuration system truly stands the Hall out and at the same time renders it flexibility to host different events in a range of capacities from the chamber amphitheater through to the banquet hall.
Located in the heart of the building, the Auditorium Hall sits among professionally designed 17 conference halls with a total capacity of 2500 seats. Provided with modern facilities and folding soundproof walls, these halls can be collated into larger spaces.
The Center building features one of the biggest indoor monitors (405 sqm) surrounded by the specially designed luxurious restaurant area, which creates a special ambience for luncheons or gala dinners.
These facilities and innovations combined make the Baku Convention Center the perfect venue for hosting any kind of event, including exhibitions, summits, business meetings, and large-scale conferences.
Does the Convention Center offer any unique services to event organizers and participants?
The Baku Convention Center is truly a center of professionalism and innovation. It is our primary objective to offer event organizers specialized support with our cutting-edge facilities and contemporary venue. The Center offers a fully equipped kitchen fitted with state-of-the-art appliances and amenities that provide a delightful dining experience. Our multifunctional halls offer a versatile venue for international conferences, seminars, and galas. The Baku Convention Center offers cutting-edge solutions and equipment for the
sake of the best possible organization and implementation of events. Additionally, we provide 70 office rooms for greater convenience of organizers, speakers, and VIP guests, where they may get prepared and have a rest before and during events. Our dedicated team is focused on delivering seamless and exceptional event experiences, making the Baku Convention Center the premier venue for events in Azerbaijan.
Please list the landmark business and entertainments events ever held by the Center. Would you include Baku Energy Week on this list?
The Baku Convention Center annually hosts a wide range of notable business and international events of great national importance. Among them, I would like to highlight the following events hosted by the Center: the Summit of the Non-Aligned Movement , the World Religious Leaders Summit, the 48th Asian Development Bank Annual Meeting, the 43rd Session of UNESCO World Heritage Committee, the 5th World Forum on Intercultural Dialogue, the 110th Session of the UNWTO Executive Council, and many more.
Too, we are soon hosting upcoming important events such as the Baku Energy Forum, the UNESCO Global Sports Conference MINEPS VII, the FIDE World Cup Opening Ceremony, the 74th International Astronautical Congress, and many others, to be announced shortly.
Baku Energy Week holds a significant place among the events held at the Baku Convention Center. An international event dedicated to the energy sector and energy solutions, it encompasses conferences, exhibitions, forums, and other activities taking place during the week with industry leaders, experts, and representatives of government and commercial organizations in attendance. This event functions as a platform to share knowledge, showcase new technologies and solutions in the energy sector, and foster innovation and collaboration. Baku Energy Week garners attention and interest from around the world and is considered a crucial event across the energy industry.
It is not the first year that the Baku Convention Center is hosting the Baku Energy Forum as part of Baku Energy Week. Please tell us about its importance among numerous international events held in Azerbaijan.
Azerbaijan is one of the first regions in the world to start oil production at an industrial level. Late in the 19th century, the first oil rig was erected in Baku (Absheron Peninsula), marking the onset of the oil industry in the region. The oil production boom in Azerbaijan in the late 19th and the early 20th century boosted industrial and economic growth throughout the country. One of the key achievements in Azerbaijan's history, the signing of the "Contract of the Century" by National Leader Heydar Aliyev in 1994, gave rise to the development of oil and gas fields in the Caspian Sea and made Azerbaijani oil a highly demanded product in the international markets. That momentous event ushered in a new era in Azerbaijan, with significant investments and cutting-edge technologies flowing into the country.
The historical path of the oil industry in Azerbaijan has heavily contributed to the prestige and importance of events held in this sector, notably the Baku Energy Forum held as part of Baku Energy Week.
The Baku Energy Forum is one of the most prestigious and largest events in the energy industry in the Caspian as well as in a wider region. Baku Energy Week (including the Baku Energy Forum) has become a platform for strengthening Azerbaijan's position as a key player in the global energy arena. It helps attract investments, stimulate the development of energy-related industries, and promote knowledge and experience sharing among participants.
The Baku Energy Forum held at the Baku Convention Center is a significant event in the context of international energy events hold in the country, as it continuously works to boost the nation's reputation in the energy sector. As the primary venue for such a significant annual event, the Baku Convention Center is set to provide valuable assistance in creating and managing the Baku Energy Forum in the future.